Papież Franciszek w swą 22 podróż zagraniczną od 15 do 22 stycznia 2018 wybiera się do Chile i Peru. W jej programie jest m.in. spotkanie z ludnością Amazonii w Puerto Maldonado. Pracujący w Peru franciszkański misjonarz br. Bogdan Pławecki OFMConv przedstawia nam tamtejszą sytuację zwracając uwagę na katastrofę ekologiczną i społeczną spowodowaną grabieżczą eksploatacją zasobów naturalnych, w tym złota. Autor odwiedził opisywane rejony i będąc przeświadczony, że „wszystko jest ze sobą połączone” pokazuje problem w perspektywie encykliki Laudato si’ oraz naszych europejskich wyborów konsumenckich...

Projekt ratowania piątku, jako dnia wstrzemięźliwości i bezmięsnego postu oraz niedzieli jako dnia chrześcijańskiego świętowania i odpoczynku to jeden z efektów cyklu warsztatów z encykliką Laudato si’, jakie odbyły się w dniach 12-16.02.2017 w różnych miejscach Małopolski. Warsztaty prowadził o. dr Stanisław Jaromi a całość moderował Krzysztof Wolski z zarządu Dzieła Kolpinga w Polsce. Promując chrześcijański odpowiedzialny, ekologiczny styl życia razem odwiedzili Bochnię, Brzesko, Maków Podhalański, Wadowice, Kraków Bieżanów, Porębę Żegoty k. Alwerni oraz Chełmek spotykając się z Rodziną Kolpinga, seniorami i młodzieżą.

Ekologia i konserwatyzm w perspektywie Zielonej filozofii Rogera Scrutona były tematem ważnej debaty na KUL. Przedstawiamy ją w relacji ks. Rafała Pastwy. Scruton napisał: „Moim zamiarem jest przedstawienie zarówno kwestii środowiska naturalnego w ogólności, jak i wszystkich jego uwarunkowań i konsekwencji. Odwołuję się zatem do filozofii, psychologii i ekonomii, a także prac ekologów i historyków. Wskazuję, że każdy z nas musi ustosunkować się do problemów ochrony środowiska w okolicznościach życia codziennego i (pod żadnym pozorem) nie powinny one zostać zawłaszczone przez państwo…” Czy mu się udało?  

Koniec roku to czas podsumowań i różnych refleksji. Wspominamy też bliskich, którzy odeszli. Miniony rok był rokiem śmierci ważnych dla Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu osób. Byli to prof. Zbigniew T. Wierzbicki oraz franciszkanie o. dr Piotr Kyć i o. dr Bonawentura Urban.
Dziękując za dar ich życia i zaangażowanie w sprawy ekologii chrześcijańskiej zamieszczamy krótkie wspomnienie. Każdy z nich wpłynął na kształt rozwoju REFA i sposób w jaki rozumiemy nasze powołanie, aby być „ekologami wśród ludzi Kościoła i katolikami pośród ekologów”...

010 amazonia w zatoce rio jurua 200pxDzisiaj w trakcie modlitwy Anioł Pański papież Franciszek ogłosił nowy synod biskupów. Poświęcony będzie sprawom Amazonii. Czego będzie dotyczył? "Głównym celem tego spotkania jest określenie nowych dróg ewangelizacji tej części ludu Bożego" - wyjaśnił Franciszek - "Szczególnie ludności pierwotnej, często zapomnianej i nie mającej perspektyw pogodnej przyszłości, także ze względu na kryzys amazońskiego lasu deszczowego, który jest płucami naszej planety i z tego względu ma dla niej podstawowe znaczenie". Ogłoszenie synodu zbiega się z innym, ponaglającym apelem głowy Kościoła: o pilną ochronę środowiska przyrodniczego.