Komitet Ochrony Przyrody PAN zabrał głos w sprawie uwalniania do środowiska organizmów modyfikowanych genetycznie. Podkreśla się w nim duże zagrożenie dla bioróżnorodności oraz konieczność prowadzenia wielostronnych badań. Prezentujemy stanowisko PAN pt. "O konieczności moratorium i wielostronnych badań".

Głos REFA w debacie o GMO. Trwa walka o kształt polskiego rolnictwa. Jako chrześcijańscy ekolodzy chcemy w debacie nt. GMO zaprezentować swoje stanowisko. Organizmy zmodyfikowane genetycznie wydają się być wielkim, niekontrolowanym i kosztownym eksperymentem dążącym do opanowania światowej produkcji żywności i podporządkowania rolników swoim komercyjnym celom. Już znane negatywne skutki sprawiają, iż GMO jawi się jako jeden z największych problemów etycznych w historii nauki. Co my jako chrześcijanie możemy wnieść do tej trudnej debaty o wprowadzaniu żywności zmodyfikowanej genetycznie?

III Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Kongres tematyczny poświęcony ekologii. Prezentujemy syntezę tematu: Chrześcijanin a ekologia.

Ruchy katolickie tylko częściowo podjęły to zagadnienie w swojej posłudze apostolskiej, stąd ważne było spotkanie poświęcone zrozumieniu ekologii z perspektywy chrześcijańskiej oraz dróg, poprzez które możemy bardziej troszczyć się o stworzenie w Duchu Świętym.

Prezentujemy manifest niemieckich społeczności chrześcijańskich dotyczący technologii genetycznego modyfikowania organizmów (GMO).

Dymy ze śląskich fabryk

Kosztami ekologii nie można obarczać przyszłych pokoleń, które nie ponoszą winy za skażenie środowiska. Za usuwanie szkód i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych powinny zapłacić pokolenia, które są za nie odpowiedzialne – podkreślił na forum ONZ przedstawiciel Watykanu. Abp Francis Chullikatt upomniał się o międzypokoleniową sprawiedliwość w czasie debaty na temat zmian klimatycznych.