Co o ekologii i klimacie mają do powiedzenia polscy biskupi? Wszystko wskazuje na to, że niewiele. Prezentujemy konkluzje przeprowadzonej przez Magazyn Kontakt analizy wypowiedzi hierarchów Kościoła w Polsce w roku 2023. Zebrana w ramach projektu baza wypowiedzi polskich hierarchów kościelnych obejmuje ponad 800 wypowiedzi i dokumentów. Spośród wszystkich tych źródeł tylko 20 wypowiedzi dotyka tematu ekologii choćby pośrednio, w tym 12 robi to niezależnie od uroczystości związanych ze świętymi myśliwych, leśników, pszczelarzy czy rolników. Tylko 5 zawiera dłuższą lub bardziej pogłębioną refleksję.

Logo konferencji na UKSW z napisem ekologia humanistycznaZwracamy się do odpowiedzialnych za stan środowiska oraz tych, którym leży na sercu pomyślność członków ziemskiej wspólnoty życia o podjęcie konkretnych działań w celu ochrony ziemskiego dziedzictwa – czytamy w apelu, który jest rezultatem konferencji „Kościół wobec kryzysu ekologicznego. W 30. rocznicę listu pasterskiego Episkopatu Polski nt. ochrony środowiska”. Odbyła się ona na UKSW w Warszawie 16.05.2019. REFA był jej współorganizatorem i wystąpili Emilia Ślimko, Weronika Felcis i o. Stanisław Jaromi m. in. pokazując nasze działania w ostatnim czasie w tym Szkołę liderów ekologii integralnej. Oto jego pełny tekst…

Błażej Strzelczyk w TP przepytuje abpa Wiktora Skworca z ekologii i ekologii społecznej. Jest też pytanie o polowania i udział w nich księży. Słyszymy m.in. że eksploatacja Ziemi i stworzenia musi przebiegać rozumnie i odpowiedzialnie. Niestety, żyjemy w czasach materializmu praktycznego, czyli tu i teraz. Ten sposób życia czasem przesłania nam przyszłość i pamięć o tym, że po nas przyjdą kolejne pokolenia. Nie możemy zostawić im zgliszczy. Człowiek jest istotą rozumną także po to, by potrafił wszystko przemyśleć i urządzić w taki sposób, żeby życie odbywało się aktualnie z jak najmniejszą szkodą dla przyszłości człowieka.

Archidiecezja katowicka jest ważnym aktorem na scenie szczytu klimatycznego. Nie jesteśmy organizatorami, ale będziemy obecni. Watykan oczekuje od Episkopatu Polski, że przed konferencją ONZ wyda stosowny list pasterski. Przedstawiłem to na zebraniu KEP i zobowiązałem się do przygotowania projektu listu. Jeszcze przed grudniem – może w kontekście wspomnienia św. Franciszka – wypowiemy się w tej sprawie, aby także ludziom niezwiązanym z Kościołem, którzy przybędą na grudniową konferencję powiedzieć, że także w kwestiach ekologicznych Kościół w Polsce nie jest biernym obserwatorem rzeczywistości, lecz jest ważnym uczestnikiem debaty.

abp-JedraszewskiTroska o środowisko naturalne – to temat 39. katechezy jakie abp Marek Jędraszewski wygłosił w cyklu „Dialogi w Katedrze". Metropolita łódzki odpowiadał w swej katedrze na pytania wiernych oraz nadesłane przez internautów. Oto relacja ze spotkania i biskupie refleksje ekologiczne, gdzie zastanawia się, czy problematyka ekologii i zdrowego, naturalnego środowiska, znajduje się w centrum czy raczej na dalekich poboczach wiary i chrześcijaństwa? A niewłaściwe postawy wobec stworzenia opisuje jako łamanie 7go przykazania, gdy człowiek kradnie świat Panu Bogu, bo chce posiadać wszystko.