
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia Papieża Franciszka
Bądźmy "opiekunami" stworzenia, Bożego planu wypisanego w naturze, opiekunami bliźniego, środowiska. Nie pozwólmy, by znaki zniszczenia i śmierci towarzyszyły naszemu światu! By jednak "strzec" musimy też troszczyć się o nas samych! Pamiętajmy, że nienawiść, zazdrość, pycha zanieczyszczają życie! – wołał w homilii podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat papież Franciszek. Nawiązując do powołania św. Józefa, jako opiekuna Maryi, Jezusa, Kościoła, który był "opiekunem", bo umiał słuchać Boga, pozwalał się prowadzić Jego wolą i właśnie z tego względu był troskliwy o powierzone mu osoby, potrafił realistycznie odczytywać wydarzenia, był czujny na to, co go otacza i potrafił podjąć najmądrzejsze decyzje Papież ciekawie podjął wątki ekologiczne.
Czytaj więcej: Być opiekunem stworzenia, bliźniego i środowiska (2)
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia Papieża Franciszka
O zapewnienie wszystkim dostępu do wody pitnej oraz troskę o źródła, rzeki, zbiorniki wodne, morza i oceany oraz ich różnorodność biologiczną zaapelował papież w swoim przesłaniu z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego. Jest on obchodzony wspólnie z chrześcijanami prawosławnymi oraz członkami innych Kościołów i wspólnot kościelnych. Franciszek polecił także modlitwom wiernych młode pokolenia, „aby coraz bardziej poznawały i szanowały wspólny dom, pragnąc zatroszczyć się o podstawowe dobro wody z korzyścią dla wszystkich”. Oto pełny tekst papieskiego eko-przesłania z 1 września 2018.
Czytaj więcej: Orędzie papieskie na Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia 2018
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia Papieża Franciszka
Zamieszczamy 10 ważnych naszym zdaniem eko-cytatów papieża i papieskiej encykliki w roku 2017. Co mówił nam papież w kwestii ekologii, konfliktów z przyrodą w tle, obecnych wyzwań a może już katastrof ekologicznych? 31 grudnia Franciszek zaznaczył, że 2017 "był przez nas roztwoniony" i naznaczony "uczynkami śmierci, kłamstwami i niesprawiedliwościami". Papież nieustannie nawołuje do zmiany obecnego modelu nadkonsumpcji, pogardy dla życia i najuboższych przejawiających się też wyniszczaniem środowiska. A możemy to zmienić: "wszyscy mamy coś do dodania", aby wnieść swój wkład w dobro wspólne...
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia Papieża Franciszka
O powołaniu do świętości, zagrożeniach w jej realizacji, aktualności programu zawartego w Ewangelii, cechach świętości w świecie współczesnym, a także koniecznej do jej osiągnięcia walce, czujności i rozeznaniu pisze papież Franciszek w swojej trzeciej adhortacji apostolskiej: „Gaudete et exsultate” – „Cieszcie się i radujcie” (Mt 5, 12). Jej tekst został zaprezentowany 9.04.2018. Oto kilka wątków dokumentu ważnych dla chrześcijan zaangażowanych społecznie, drogowskazy w drodze do świętości, ale też zagrożenia i tematy do przemyślenia. I podstawowe przesłanie: Nie bój się świętości. Nie odbierze ci ona sił, życia ani radości (GE 32).
- Szczegóły
- Kategoria: Ekologia Papieża Franciszka
„Jesteśmy wezwani, aby być narzędziami Boga Ojca, żeby nasza planeta była tym, co On wymarzył, stwarzając ją, i by odpowiadała na Jego projekt pokoju, piękna i pełni” przypomniał Franciszek na spotkaniu Papieskiej Akademii Nauk i mówił, że „do naukowców, działających niezależnie od interesów politycznych, ekonomicznych czy ideologicznych, należy konstruowanie modelu kulturowego, aby stawić czoło zmianom klimatycznym i ich konsekwencjom społecznym” oraz zwrócił uwagę na uzależnienie polityki od techniki i finansów, które szukają we wszystkim zysku. Mimo to nie traćmy nadziei - mówił do naukowców wśród których był Stephen Hawking.
Czytaj więcej: Ekologia głównym tematem orędzia Papieża do Akademii Nauk