Zdjęcie z napisem ankieta 2020 Określenie „chrześcijański ekolog” w uszach wielu osób brzmi jak oksymoron. Co sprawia, że tak trudno porozumieć się katolikom i ekologom? Czy bycie ekologiem i katolikiem się wyklucza? O tym, że prawdziwy chrześcijanin powinien być ekologiem, o wychodzeniu poza fatalne w skutkach stereotypy, o ważnych różnicach światopoglądowych i uprzedzeniach utrudniających porozumienie piszą osoby odpowiadające na drugie pytanie ankiety REFA. Brzmi ono: „Jakie widzisz główne trudności w spotkaniu katolików i ekologów?”. Zapraszamy do zapoznania się z wnioskami, jakie wynikają z odpowiedzi na to pytanie.

Ankieta 2020Rozwój społeczno-ekonomiczny stawia przed relacją człowieka ze światem ogromne wyzwania, szczególnie że większość ludzi ma osobliwe poczucie wyższości wobec reszty przyrody. Usprawiedliwia ono, w ich mniemaniu, różnego rodzaju nadużycia wobec stworzenia. Czwarte pytanie ankiety REFA brzmi: „W sytuacji konfliktów człowiek – przyroda (np. przy budowie nowych dróg czy linii kolejowych) jest jasne, że potrzeby ludzi są najważniejsze. Dlaczego jednak te interesy tak trudno nam pogodzić z ochroną dziedzictwa przyrodniczego Polski?”. Zapraszamy do zapoznania się z refleksjami ankietowanych.

Ankieta 2020Chrześcijaństwo ma wiele do zaoferowania – zarówno w teorii, jak i praktyce – osobom zaangażowanym w ochronę przyrody, środowiska i klimatu. O szacunku dla życia, wierności nauczaniu Chrystusa, teocentrycznym rozumieniu świata i moralnej odpowiedzialności piszą uczestnicy ankiety REFA przygotowanej na Rok Laudato si’. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na jej pierwsze pytanie. Zostało one sformułowane następująco: W ruchu ekologicznym mamy wiele nurtów – od bardzo konserwatywnych po skrajnie lewicowe. Jakie idee chrześcijańskie powinny być szczególnie ważne dla zielonych aktywistów?

Ochrona przyrody łączy wrażliwych ludzi o rozmaitych światopoglądach, niemniej w zderzeniu z partykularnymi interesami jedność wypierają zażarte konflikty. Pytanie 3. ankiety REFA brzmi: „Nie brak konfliktów o miejsca przyrodniczo cenne, o zasoby naturalne czy siedliska gatunków chronionych. Czy widzisz tutaj jakąś szczególną rolę chrześcijan?”. O ochronie stworzenia i głoszeniu jego piękna jako chrześcijańskim obowiązku, o odpowiedzialności wobec Boga i przyszłych pokoleń, o sprawiedliwości i pokojowym rozwiązywaniu sporów, o edukacji i dawaniu świadectwa piszą uczestnicy ankiety…

Nasza ankieta z maja br. przyniosła wiele cennych odpowiedzi i pogłębiła refleksję nt. ekologicznej świadomości wśród katolików w Polsce oraz relacji pomiędzy chrześcijanami, zielonymi czy miejskimi ekoaktywistami. Mamy 25 ciekawych wypowiedzi poruszających wiele tematów. Opracowujemy je i będziemy stopniowo prezentować na łamach naszego portalu. Zaczynamy od pytania ostatniego, które brzmiało: „Właśnie mija pięć lat od wydania encykliki Laudato si’. Jej wpływ u nas nie jest zbyt wielki. Jakie działania są potrzebne dla większego proekologicznego zaangażowania Kościoła w Polsce?”. Oto przegląd różnych odpowiedzi.