- Szczegóły
- Odsłony: 470
Minęły 44 lata od ogłoszenia św. Franciszka patronem ekologów oraz 9 lat od wydania encykliki Laudato si’. W tym czasie Kościół powszechny wykonał olbrzymią pracę, by pokazać nasze chrześcijańskie myślenie o przyrodzie, zwierzętach, relacjach człowiek–przyroda, człowiek–środowisko, Bóg i Jego stworzenie. - pisze o. Stanisław Jaromi - Pracowaliśmy nad budowaniem naszej współodpowiedzialności za świat jako wspólny, gościnny dom, za czystość wody, powietrza, gleby czy za unikatowe ekosystemy, jak puszcza amazońska. Uczyliśmy innych, że troska o przyrodę, środowisko i klimat musi oznaczać sprawiedliwość społeczną i pokój.
- Szczegóły
- Odsłony: 880
W tygodniku Wprost 3/2023 okładkowy materiał dotyczy ważnego i kontrowersyjnego tematu: przenikania narracji ekologiczno-klimatycznej z religijną. Wzbudził spore dyskusje, publikujemy zatem u nas jego najważniejsze tezy. Lead mówi: W proekologicznej narracji mamy do czynienia z religijnymi schematami, takimi jak raj, czyli świat bez przemysłu, świeccy święci – czyli działacze ekologiczni, np. Greta Thunberg, szatan – dla niektórych środowisk proekologicznych będzie to np. energia atomowa, dla innych – GMO. Grzechem pierworodnym jest w tym układzie każdy wpływ człowieka na środowisko...
- Szczegóły
- Odsłony: 750
Jak ocenić tegoroczny szczyt klimatyczny? „Chcemy, żeby ochrona Stworzenia była postrzegana jako coś, co dotyczy całej ludzkości. Jesteśmy w alarmującej sytuacji w kwestii klimatu. Niestety ciągle nie mamy wizji wspólnej przyszłości” - mówi w rozmowie z KAI abp Nicolas Thévenin, nuncjusz apostolski w Egipcie oraz szef watykańskiej delegacji na Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu 2022 – COP27. Warto pamiętać, że Watykan uczestniczył w niej po raz pierwszy, jako członek a nie państwo obserwator. 4.10.2022 Watykan przystąpił do Konwencji ONZ z 1992 i do Porozumienia Paryskiego z 2015 r. Oto pełny tekst wywiadu.
- Szczegóły
- Odsłony: 1940
W Etiopii trwa pora deszczowa. W tym roku po raz kolejny kard. B. Souraphiel dołączył do ogólnokrajowej akcji sadzenia drzew. Jest jej aktywnym propagatorem. Cały kraj żyje pod hasłem „Zielonego Śladu”, telewizja relacjonuje działania w różnych zakątkach kraju. Zaangażowani są przedstawiciele wielu grup zawodowych, społecznych i wyznaniowych. Wszyscy pamiętają zeszły rok – o rekordowej liczbie posadzonych w Etiopii drzew informowały media na całym świecie. Zaplanowano wtedy posadzenie, w ciągu jednego wyznaczonego dnia, 200 milionów sadzonek. Według źródeł rządowych w praktyce skończyło się na 350 milionach!
Czytaj więcej: Kardynał sadzi drzewa – „to błogosławieństwo”!
- Szczegóły
- Odsłony: 2261
Czy zmiany klimatu są rzeczywiste, czy jest to tylko jeden z kolejnych mitów współczesności? – pyta Kasia Bańkowska i wyjaśnia: Młodzi ludzie mogą powątpiewać, gdyż nie są w stanie przypomnieć sobie tego, jak wyglądały poszczególne pory roku w przeszłości. W rolnictwie obok zmian nie można przejść obojętnie, ponieważ mają one namacalny i brzemienny w skutki wpływ na cykl i jakość upraw, na czas zasiewów i zbiorów. Te zmiany widać w wydłużonym okresie wegetacji roślin, można je zauważyć w cyklu życia owadów, płazów czy ptaków. Przyroda już prawie nie zasypia na zimę, a na pewno budzi się o wiele szybciej…
Czytaj więcej: Jak było, jak jest… Czy zmiany klimatyczne to wymysł?
- Szczegóły
- Odsłony: 3490
W Australii spadł deszcz i informacje o wielkich pożarach zniknęły z mediów. Wcześniej słysząc o gigantycznej katastrofie w tak zamożnym kapitalistycznym kraju wielu pytało: jak to możliwe? To nie biedna Amazonia, Afryka czy Oceania. Jaki błąd rozwojowy popełniono, że to wszystko się działo? i to świecie który twierdzi, że wszystko ma pod kontrolą. Niektórzy piszą: Australia popełnia klimatyczne samobójstwo, bo jest w śmiertelnym uścisku polityki, mediów i korporacji. A może warto i tam wprowadzić do analizy kategorię grzechu ekologicznego i to zarówno indywidualnego jak i strukturalnego? Oto kilka argumentów…
- Szczegóły
- Odsłony: 3096
Chrześcijańskiej ekologii integralnej poświęcony był jeden z warsztatów w ramach zakończonego 22.07.2018 pierwszego w Polsce Obozu dla Klimatu. Spotkanie wokół ekologicznego przesłania encykliki Laudato si' poprowadziła Emilia Ślimko z REFA oraz Mateusz Piotrowski ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Ponad 200 uczestniczek i uczestniczek Obozu zapoczątkowało polski ruch klimatyczny wzorem czeskiego i niemieckiego, który ma skupiać społeczeństwo obywatelskie różnych środowisk, w celach przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz ochrony klimatu w duchu sprawiedliwości i solidarności.
- Szczegóły
- Odsłony: 5152
Współautor piątego raportu IPCC, ekonomista i ekolog prof. Tomasz Żylicz przypomina, że choć postępujące psucie klimatu doprowadzi do wielu katastrofalnych szkód, to zahamowanie katastrofy wymaga porzucenia filozofii jednostronnych ograniczeń na emisję i zawarcia porozumienia globalnego. Zobowiązania, które od każdego kraju wymagałoby przyjęcia pewnych ograniczeń. I zadaje nam trudne pytanie: Jak pogodzić owo wymaganie z narzucającą się każdemu chrześcijaninowi dyrektywą, by zacząć od siebie? Czy spodziewana encyklika papieża Franciszka pomoże znaleźć na nie odpowiedź?
Czytaj więcej: Ochrona klimatu a filozofia jednostronnych zobowiązań
- Szczegóły
- Odsłony: 6543
W dobie narastającego globalnego kryzysu ekologicznego, z jakim musimy się zmierzyć, zagadnienia tematów przemysłowej hodowli zwierząt, produkcji i spożycia mięsa nabierają szczególnego znaczenia. Argumentów za ograniczeniem spożycia mięsa jest wiele - od wymiaru etycznego, poprzez kwestie ekonomiczne i zdrowotne, a na ekologicznych kończąc…Niemal połowa światowej produkcji mięsa pochodzi z wielkoprzemysłowych ferm. Według różnych raportów hodowla zwierząt odpowiedzialna jest za od kilkunastu do kilkudziesięciu procent światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzących z działalności człowieka.
- Szczegóły
- Odsłony: 5571
Zmieniający się klimat staje się jednym z głównych czynników głodu na świecie. W konsekwencji zagraża produkcji żywności, jej redystrybucji i możliwości godnego utrzymania się mieszkańców z rolnictwa w krajach najuboższych. Taka sytuacja może w najbliższych latach ulec jeszcze pogorszeniu przy braku podjęcia natychmiastowych działań - stwierdzają w międzynarodowym raporcie członkowie Oxfam. Autorzy dokumentu wskazują na praktyczne rozwiązania, które mogą przeciwdziałać temu.
Czytaj więcej: Raport Oxfam: zmiany klimatu przyczyną głodu na świecie
- Szczegóły
- Odsłony: 5400
Kraje biedne odczuwają najbardziej skutki globalnych zmian klimatu, jak huragany, powodzie, czy susze. Przypomniał to w trakcie szczytu klimatycznego w Warszawie Yeb Sano z Filipin, opowiadając o katastrofie, jaka dotknęła jego kraj i jego rodzinne miasto, gdy super-huragan Haiyan siał zniszczenie i pochłonął ponad 10 tysięcy ofiar. Co na to chrześcijanie? Czy w imię odpowiedzialności za cały świat jesteśmy w stanie przeciwstawić się nadkonsumpcji i zmienić swój styl życia na bardziej skromny? Ochrona klimatu to dziś nie tylko kwestia ekologiczna. Tu łączy się szereg zagadnień gospodarczych, społecznych i politycznych.
Czytaj więcej: Dlaczego szczyt klimatyczny jest ważny dla katolika?
- Szczegóły
- Odsłony: 3891
Katoliccy biskupi zaangażowani na rzecz rozwoju piszą list do polskiego premiera. Czy jest szansa, aby Polska dała odpowiedni przykład aktywnie zmierzając do realizacji ambitnej polityki klimatycznej w kraju i w Unii Europejskiej? Czy szczyt klimatyczny COP 19 będzie zapamiętany, jako spotkanie na którym państwa uzgodniły podjęcie ambitnych działań, mając na względzie dobro ludzkości i naszej planety? Biskupi zwracają uwagę, że w ostatnim czasie wiele państw świata doświadczyło ekstremalnych zjawisk pogodowych. „Są to wyraźne znaki, iż powinniśmy poważnie traktować zmiany klimatycznie oraz iż pilnie potrzebne są rozwiązania globalne i wspólne działania, aby uniknąć katastrofy”.
- Szczegóły
- Odsłony: 3784
W cieniu kolejnych konfliktów, show i politycznych gier, od 6 do 17 listopada 2006 r. przedstawiciele całego świata zgromadzili się w Nairobi na konferencji ONZ poświęconej zmianom klimatycznym. Co tak naprawdę działo się w stolicy Kenii? Kto zgromadził się w pilnie strzeżonym ośrodku ONZ? O czym mówiono, a jakich tematów unikano? Jaka była tam rola delegacji rządowych, a jaka organizacji pozarządowych? To kilka pytań, na które spróbuję odpowiedzieć jako uczestnik konferencji na poziomie NGO.
Czytaj więcej: Wołanie z Nairobi: Ochrona klimatu zadaniem świata na dziś