• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

„Laudate Deum” można rozumieć jako „zaktualizowaną”, ponowną lekturę analizy klimatycznej – opartą na apelu o nawrócenie ekologiczne, sformułowanym już w „Laudato si’”, a teraz przekształconym w świetle nauczania o przyjaźni społecznej i braterstwie, wyrażonego w encyklice „Fratelli tutti” – pisze ks. Anthony O. Ekpo z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Mam nadzieję, że publikacja REFA przyczyni się do koniecznego dzisiaj wzrostu społecznej świadomości na temat kryzysu klimatycznego i jego zasięgu – pisze bp Damian Muskus OFM. Ekspercka i krytyczna refleksja nad zadaniami Kościoła, który z tą rzeczywistością musi się zmierzyć, jest obowiązkiem sumienia, bo kryzys klimatyczny i katastrofy naturalne są nie tylko efektem działania nieokiełznanych żywiołów przyrody, ale także gorzkim owocem ludzkiej nieodpowiedzialności i bezmyślnego nieliczenia się z konsekwencjami ignorowania moralnego nakazu poszanowania natury.

Różnorodność płaszczyzną współpracy w realizacji postulatów ochrony klimatu? O. Dariusz Wiśniewski wskazuje, że jest taka szansa, tym bardziej że staje się ona „miejscem teologicznym”. Pokazuje to droga synodalna, jej uczestnicy mieli za zadanie wsłuchać się w symfonię opinii i poglądów, które ukazywały wielość stanowisk i perspektyw. Za każdą wypowiedzią kryło się unikatowe przeżycie wiary i swoiste postrzeganie wspólnoty Kościoła.

Please publish modules in offcanvas position.