Od 1979 r. jako patron ekologów św. Franciszek zaprasza nas na fascynujący szlak odkrywania braterstwa w wielkiej Bożej rodzinie oraz na wędrówkę z poznawaniem tajemnic przyrody i świętości wszelkiego życia. Od 1981 r. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu kroczy tym szlakiem i tworzy integralną, chrześcijańską, ekologiczną wizję świata przyrody, człowieka i Stworzyciela. Zapraszamy 28 listopada 2019 w Krakowie na Franciszkańską na wspólne świętowanie, debatowanie, planowanie dalszych działań oraz na modlitwę za wszystkich zaangażowanych w ochronę stworzenia oraz za zmarłych przyrodników i ekologów.
Drogi przyjacielu, zapewne byłbyś dumny, gdybym Cię zapewniał, iż jesteś "panem przyrody" ale ja powiem Ci coś wspanialszego: jesteś jej bratem! Jesteś bratem każdego stworzenia - tak, jak św. Franciszek. On to osiem wieków temu przemierzając nasz piękny świat zauważył, że wraz z nim OJCZE NASZ woła całe stworzenie. On przeżył, zrozumiał i ogłosił wszystkim ową szczególną nowinę: świat jest środowiskiem rodzinnym, wszystkim łączy braterstwo i kult Boga Ojca poprzez modlitwę wszystkich rzeczy. Dziś coś z tej treści zawiera termin EKOLOGIA; oikos dla greków oznaczał wspólny, rodzinny dom. Zapraszam Cię zatem do uważnej lektury tych kilku tekstów eksponujących Brata Franciszka, jako patrona ekologów.
Św. Franciszek z Asyżu (1182-1226) jest jedną z tych historycznych postaci, które stale obecne są w naszej kulturze. Jakby stale wędrował naszymi ścieżkami - ze swą wolnością od dóbr materialnych i tymi cnotami ewangelicznymi, które kazały mu przyjąć ubóstwo, pochylić się nad potrzebującymi, nieść miłość Bożą. Nazywany „Biedaczyną z Asyżu” jest postacią fascynującą i inspirującą. Zrozumieli to m.in. współcześni przyrodnicy i ekolodzy, na których prośbę papież Jan Paweł II ogłosił w 29 listopada 1979 r. Brata Franciszka patronem ekologów.