Drogi przyjacielu, zapewne byłbyś dumny, gdybym Cię zapewniał, iż jesteś "panem przyrody" ale ja powiem Ci coś wspanialszego: jesteś jej bratem! Jesteś bratem każdego stworzenia - tak, jak św. Franciszek. On to osiem wieków temu przemierzając nasz piękny świat zauważył, że wraz z nim OJCZE NASZ woła całe stworzenie. On przeżył, zrozumiał i ogłosił wszystkim ową szczególną nowinę: świat jest środowiskiem rodzinnym, wszystkim łączy braterstwo i kult Boga Ojca poprzez modlitwę wszystkich rzeczy. Dziś coś z tej treści zawiera termin EKOLOGIA; oikos dla greków oznaczał wspólny, rodzinny dom. Zapraszam Cię zatem do uważnej lektury tych kilku tekstów eksponujących Brata Franciszka, jako patrona ekologów.

Od 1979 r. jako patron ekologów św. Franciszek zaprasza nas na fascynujący szlak odkrywania braterstwa w wielkiej Bożej rodzinie oraz na wędrówkę z poznawaniem tajemnic przyrody i świętości wszelkiego życia. Od 1981 r. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu kroczy tym szlakiem i tworzy integralną, chrześcijańską, ekologiczną wizję świata przyrody, człowieka i Stworzyciela. Zapraszamy 28 listopada 2019 w Krakowie na Franciszkańską na wspólne świętowanie, debatowanie, planowanie dalszych działań oraz na modlitwę za wszystkich zaangażowanych w ochronę stworzenia oraz za zmarłych przyrodników i ekologów.


Kazanie-Franciszka-do-ptakow2W lecie 1213 r. na umbryjskiej równinie w Piandarca między Cannarą a Bevagnią 14 km od Asyżu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – kazanie Brata Franciszka do ptaków. Dokładnie w jego 800-tną rocznicę REFA włącza się w hymn wdzięczności dla naszych „skrzydlatych braciszków” i przystępuje do kampanii przeciwko zabijaniu w Polsce dzikich ptaków. Oto najstarszy zapis owego słynnego kazania napisany w 1228 r. przez franciszkanina Tomasza z Celano: „Ptaki, bracia moi, winniście bardzo chwalić Stworzyciela i zawsze Go kochać, bo On dał wam pióra na odzienie, skrzydła do latania, i wszystko, co wam było potrzebne. Uczynił was szlachcicami pośród stworzeń i użyczył wam pobytu w czystej przestrzeni powietrza. Chociaż nie siejecie i nie żniwujecie, to jednak On sam bez waszej troski dba o was i wami rządzi.”

Mija 800 lat rozpoczęcia misji św. Franciszka i jego braterskiej wspólnoty. Mamy dzień Islamu w Kościele katolickim, zatem warto przypomnieć jego historyczne spotkanie z Sułtanem Al-Kamilem w Damietta w 1219. Już ową rocznicę celebrowano w Pakistanie, gdzie spotkali się przedstawiciele wspólnoty islamskiej i franciszkanie. Zapowiedzieli wiele wydarzeń i spotkań w tym dla młodzieży, aby uczyć kultury dialogu i spotkania. U nas publikujemy fragment książki o. Stanisława Jaromi „Idea franciszkańska. Wielkie problemy współczesności i nasze małe odpowiedzi” i zachęcamy do przemyślenia naszych chrześcijańskich relacji ze światem islamu.

Świat wedlug św. Franciszka. Jaki jest?

Św. Franciszek z Asyżu znał księgi Starego Testamentu, z których jasno wynika, że człowiek został powołany do roli ogrodnika, a nie niszczyciela. Jednak z obserwacji otaczającego nas świata wynika, że nie wszyscy katolicy mają w tym zakresie pełną wiedzę, a tym samym nie wszyscy postępują zgodnie z nauczaniem Kościoła. Dlatego w 1981 roku powstał Ruch Ekologiczny, w skrócie REFA, którego podstawowym zadaniem jest edukacja i formacja. Owocem pracy członków tego ruchu jest między innymi ekologiczny rachunek sumienia, który ma pomóc w kształtowaniu ludzkich sumień.