Przez niemal 200 dni w roku zawartość trujących pyłów zawieszonych w krakowskim powietrzu przekracza dopuszczalne normy. Nie wiele lepiej jest w innych, polskich miastach. Lekarze alarmują, że przekłada się na wzrost zachorowalności na alergie, nowotwory i choroby układu oddechowego. Smog rocznie zabija ok. 40 tys. Polaków. Na początku r. 2015 REFA opublikowała apel o podjęcie i wspieranie wszelkich możliwych działań, by jak najszybciej poprawić jakość powietrza. Bezprecedensowy komunikat do wiernych wystosowało też czterech biskupów z Archidiecezji Katowickiej. Apelują: "Bądźmy obrońcami środowiska naturalnego".
Biskupi czterech diecezji z terenu województwa śląskiego w komunikacie do wiernych w sprawie troski o jakość powietrza:
"Jako pasterze diecezji położonych na terenie województwa śląskiego zwracamy się do was w ważnej sprawie społecznej. Dotyczy ona każdego z nas. Chodzi o negatywne zjawisko tzw. niskiej emisji pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z kotłowni węglowych oraz domowych pieców grzewczych, powodujących zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym.(...) Przyczynia się również do tego intensywny ruch samochodowy" - piszą w liście polscy biskupi.
"Stajemy więc przed poważnym wezwaniem, polegającym na podjęciu wspólnych działań, których celem jest radykalna zmiana jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy.
Opracowane i realizowane przez samorządy plany likwidowania tzw. niskiej emisji trzeba już dzisiaj wzmocnić ekologicznym rachunkiem sumienia. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice „Laudato si", ale także zdrowy rozsądek i wola przestrzegania Bożych przykazań, zwłaszcza przykazania: nie zabijaj! Powietrze powinno być oczyszczone z efektów ludzkiej lekkomyślności, szczególnie teraz w okresie grzewczym, kiedy niefrasobliwie spala się w piecach m.in. śmieci, odpady i przedmioty plastikowe. Nie wolno, ogrzewając mieszkanie lub dom, przyczyniać się do „małych katastrof ekologicznych". Odejście od takiego postępowania będzie wyrazem troski o nasze zdrowie i wczesną profilaktyką, zapobiegającą licznym chorobom. Od naszej świadomości i odpowiedzialności zależy, czy powietrze w miejscowości naszego zamieszkania i całego regionu będzie służyło naszemu zdrowiu."
Za: Facebook ŚwiętoStworzenia.pl
"Bardzo liczymy na to, że przepisy państwowe i samorządowe będą uwzględniać sytuację ekonomiczną tych, których nie stać na zakupnowego pieca lub jego modernizację, a także na nabywanie węgla lepszej jakości lub innego, proekologicznego opału."
Raz jeszcze prosimy, podejmijmy wszyscy działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest zdrowe i czyste powietrze. Zachęcamy władze samorządowe miast i gmin naszego
województwa do radykalnego działania w tym zakresie.
"Wiek XXI, jak i poprzedni, możemy określić cywilizacją ciepła. Aby je uzyskać, musimy za nie płacić wysoką cenę. Niestety, często na skutek emisji pyłów i szkodliwych substancji do atmosfery płacimy za ciepło uszczerbkiem na własnym zdrowiu. Nadszedł czas, abyśmy się zmierzyli z tym wezwaniem i wspólnie zadbali o nasz wspólny dom. Bądźmy obrońcami środowiska naturalnego, a nasz ekologiczny wysiłek niech błogosławi Ten, który powierzył człowiekowi – dobremu rządcy całą ziemię. Niech nasze wspólne działania w „trosce o wspólny dom" błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec, Syn i Duch Święty!" - apelują do mieszkańców województwa śląskiego.
Podpisali:
Andrzej Czaja, Biskup Opolski
Wiktor Skworc, Arcybiskup Metropolita Katowicki
Jan Kopiec, Biskup Gliwicki
Grzegorz Kaszak, Biskup Sosnowiecki
Katowice-Gliwice-Opole-Sosnowiec, 13 listopada 2015 r.
Link do antysmogowego apelu katolickich ekologów z REFA.