ziemia osłaniana w dłoniachDo modlitewnej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i całym światem podczas obchodzonego 1 września Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego oraz do podejmowania innych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska zachęca przewodniczący Zespołu „Laudato si” przy Radzie Społecznej KEP bp Tadeusz Lityński. Ten dzień zapoczątkuje Czas dla Stworzenia, który potrwa do Niedzieli św. Franciszka zaplanowanej na 8 października 2023 roku. Prezentujemy podsumowanie komunikatu bp. Lityńskiego opublikowane przez serwis eKAI.

 

„Zachęcam, by w naszych wspólnotach diecezjalnych, parafialnych i zakonnych przeżyć świadomie stanięcie przed Stworzycielem w łączności modlitewnej z Ojcem Świętym i całym światem” – podkreśla bp Tadeusz Lityński. Proponuje, aby z okazji Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego podjąć różne formy aktywności w parafiach, wspólnotach i szkołach. „Mogą one polegać na przykład na odprawieniu okolicznościowego nabożeństwa, wygłoszeniu kazań podejmujących wątek Boga Stworzyciela, przeprowadzeniu dedykowanej lekcji religii w szkole, wygłoszeniu konferencji przez zaproszonego prelegenta, zrealizowaniu spotkania formacyjnego w środowisku wspólnoty diecezjalnej i w jej parafiach, przeprowadzeniu wybranej inicjatywy na rzecz środowiska na terenie parafii” – zachęca w przesłanym do diecezji komunikacie.

„Zapraszam serdecznie do zjednoczenia się w tym czasie we wspólnej modlitwie, bowiem poprzez poszanowanie dzieła stworzenia wyrażamy wdzięczną miłość i szacunek do samego Boga Stworzyciela” – podkreśla bp Lityński.

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego ustanowił Ojciec Święty Franciszek w 2015 roku w odpowiedzi na trwający kryzys ekologiczny. Co roku jest on obchodzony 1 września i rozpoczyna ekumeniczny Czas dla Stworzenia. Jego tegoroczne hasło brzmi: „Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój”. Szczególny czas modlitwy w intencji ochrony świata stworzonego zakończy się Niedzielą św. Franciszka obchodzoną z okazji przypadającego 4 października wspomnienia świętego z Asyżu. W tym roku będzie to niedziela 8 października. Wydarzenia związane z tym dniem są objęte honorowym patronatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

źródło: eKai