• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

biblioteka laudatosi jp2 biblioteka laudatosi benedykt xvi biblioteka laudatosi kkwpolscesqr

biblioteka laudatosi dol dzielo stworzenia biblioteka laudatosi dol ochrona srodowiska biblioteka laudatosi dol ekologia integralna biblioteka laudatosi dol encyklika laudatosi

czarny-bez-malaW czerwcu w całej okazałości zakwita pospolity i nieco ruderalny czarny bez (Sambucus nigra). Białe „baldachy” kwiatów przyciągają dziesiątki gatunków owadów i… miłośników tradycyjnych trunków. Właśnie z kwiatów oraz zawartego w nich żółtego pyłku powstaje jedna z najlepszych nalewek, która skutecznie poprawi nastrój w późno jesienne i zimowe wieczory. Ale mało kto wie, że czarny bez jest także rodzimym i bardzo plastycznym gatunkiem ozdobnym w ogrodach, a jego odmiany z powodzeniem mogą konkurować z najbardziej atrakcyjnymi, obcymi gatunkami.

 Historia uprawy czarnego bzu sięga starożytności, przy czym trudno ustalić jego pierwotne pochodzenie. Niewątpliwie jest jedną z najstarszych roślin leczniczych wykorzystywaną w praktykach magicznych ludów europejskich, o czym świadczą m.in. wykopaliska z Epoki Kamiennej. Rozprzestrzeniał się razem z człowiekiem i jest gatunkiem pospolitym w całej Europie (także na Wyspach Brytyjskich i w Skandynawii). Jeszcze przed wojną w wielu regionach polski uważany za krzew o wielkiej mocy i przez to nie wycinany ani niszczony. Ze względu na właściwości zdrowotne, powszechnie spotykany był i nadal jest w tradycyjnych gospodarstwach rolnych, starych ogrodach i parkach. Zwykle pojawia się tam samoistnie rozsiewany dzięki ptakom (np. kosom i drozdom). Kwiaty zbierane na przełomie maja i czerwca wykorzystywane są w ziołolecznictwie (poprawiają odporność, laktację i pomagają w leczeniu chorób dróg oddechowych) i, last but not least, w produkcji nalewek. Osobiście polecam przepis jednego z mistrzów wyrabiania nalewek, Hieronima Błażejaka (http://www.klubwiniarzy.pl/forum/viewtopic.php?f=41&t=273). Kwiaty należy zbierać, kiedy pyłek osiągnie najintensywniejszy żółty kolor, wtedy uzyskamy prawdziwy cymes, czyli kwintesencje smaku i aromatu. Jesienią i zimą czarne owoce (także wykorzystywane do nalewek) przyciągają ptaki do ogrodu.

kiwtnący czarny bez w V/VI 

Fot. Flickr/CC/aut. Drinker Moth.

Czarny bez jest niedocenianym krzewem w sztuce ogrodowej. Oprócz dość popularnej odmiany żółto-listnej ‘Aurea’, warto sięgnąć po inne, mniej popularne kulktywary. Na przykład, odmianę BLACK BEAUTY ‘Gerda’ o intensywnie przebarwionych purpurowo liściach, pędach i atrakcyjnych kwiatach. W szkółkach znajdziemy także czarny bez o powcinanych liściach ‘Laciniata’. Odmianą o purpurowych i dodatkowo powcinanych liściach jak u ‘Laciniata’ jest ‘Eva’. Warto wymienić jeszcze ‘Madonna’ i ‘Marginata’ o dekoracyjnym żołto-zielonym przebarwieniu liści oraz 'Pulverulenta' o biało nakrapianych liściach, z daleka dających złudzenie nieprzerwanie „kwitnącego” krzewu. Nie zapominajmy o gatunku wyjściowym "dzikiego bzu" a tam, gdzie to możliwe, pozwólmy rosnąć egzemplarzom wyrastającym samoistnie. Ciekawostką może być też formowanie czarnego bzu jako „małego drzewka” z wyżej osadzoną koroną. Trend we współczesnym ogrodnictwie i architekturze krajobrazu jest taki, żeby zwiększać udział roślin o dużym znaczeniu biocenotycznym i ekologicznym. Czarny bez jest tu niezastąpiony.

 KJ/REFA

Czarny bez w odmianie

Fot. Odmiana BLACK BEAUTY 'Gerda' o efektownych purpurowych liściach i oryginalnych kwiatostanach. Fot. Kasper Jakubowski/REFA 2013.