Druga połowa maja i początek czerwca obfitowały w liczne spotkania nt. ekologii integralnej w Anglii i wschodniej części USA. Były okazje do wyjaśnienia perspektywy franciszkańskiej i Franciszkowej w ekologii oraz do rozmów o współpracy REFA z innymi inicjatywami. Duże zainteresowanie wzbudziły nasze książki, zwłaszcza „Boska Ziemia” i „Kościół w dobie antropocenu” oraz projekty na czele ze „Szkołą liderów ekologii integralnej”. Rozmawiano też o przygotowaniach do jubileuszu franciszkańskiego i planowano wspólne inicjatywy. Oto syntetyczna foto relacja…

Pora pakować się i jechać na Wyspy... napisałem na moim fb 11 maja br. Miłe zaproszenie wysłał ks. Bartek Rajewski, proboszcz parafii św. Patryka i polskiej parafii pw. św. Wojciecha na Kensington & Chelsea w Londynie. Weekendowy pobyt był bogaty w różne spotkania.

W centrum były niedzielne kazania, gdy ziarno Laudato si' zostało zasiane oraz spotkanie pt. „Marzenia o Kościele z Franciszkowym obliczem”.

Były też okazje do promocji naszych książek oraz wspólnej modlitwy, gdy to wszystkie trudne ekosprawy polecaliśmy Bogu przez wstawiennictwo św. Franciszka..

Cenne było też spotkanie w polskim Ognisku z okazji koronacji Króla Karola III z udziałem Edwarda Georga Windsora, księcia Kentu oraz krótka wizyta we franciszkańskiej międzynarodowej wspólnocie w Oksfordzie.

Potem podróż trwała przez franciszkańskie centra w Nowym Jorku do Waszyngtonu. I tu najważniejsze było owocne spotkanie z zarządem Franciscan Action Network oraz wspólna praca z Paulem Liningerem OFMConv, koordynatorem JPIC w USA.

Wiele wniosły też wizyty we franciszkańskich klasztorach w Silver Spring i w Ellicott City. Niezwykłe jest franciszkańskie sanktuarium św. Antoniego w Ellicott City z własnymi projektami ekologicznymi, eko-farmą, lasem i OZE.

Uzupełnieniem programu były wizyty w centrach edukacji ekologicznej i muzeach przyrodniczych.

Kolejnym etapem było Durham NC i program spotkań z pracownikami i studentami Duke University.

Tutaj przewodnikiem był Jacek Orzechowski OFM, proboszcz miejscowej katolickiej parafii i aktywista JPIC.

Byliśmy zatem w Nicholas School of the Environment oraz nawiązaliśmy współprace z E.O. Wilson Foundation / Half-Earth Project.

Poznaliśmy też nową inicjatywę miejscowego uniwersytetu pn. Duke Climate Commitment.   

Był to zatem dobry czas wśród franciszkańskich aktywistów i cenna lekcja o budowie networku, o sukcesach i porażkach.. ale też wspólna modlitwa i projektowanie..

o. Stanisław Jaromi