• RiabininCzas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • cop karuzela
  • cytat
  • encyklika karuzela
  • Boska ziemia
  • encyklika
  • Czas przemian i nawrócenia ekologicznego trwa nieustannie. Matka Ziemia i myślenie ekologiczne.
  • Przemówienie papieża Franciszka do uczestników spotkania „WIARA I NAUKA: W KIERUNKU COP26”
  • Ekologia encykliki Fratelli tutti
  • Zielone Słowa BOSKIEJ ZIEMI.To przewodnik porządkujący wzajemne relacje Kościoła katolickiego z tematyką ochrony przyrody, środowiska, klimatu i ekologii.
  • Ekologia to ważna część nauczania Kościoła – wywiad KAI z o. Stanisławem Jaromi

SLEI maleZapraszamy Cię do udziału w kursie internetowym ekologii integralnej. Kurs został przygotowany przez zespół Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu we współpracy z uczestniczkami i uczestnikami Szkoły liderów. Ty także możesz stać się liderem/liderką ekologii integralnej! Kurs przeznaczony jest do samodzielnego studiowania. Dzięki temu projektowi chcemy stworzyć sieć zaangażowanych chrześcijan, dla których ważne jest działanie na rzecz ochrony całego stworzenia oraz ekologia dnia codziennego. Przygotowane przez nas materiały pozwolą Ci zapoznać się ze specyfiką chrześcijańskiego podejścia do ekologii.

Mówiąc w REFA od lat o ekologii integralnej, zrozumieliśmy, że jeżeli chcemy realnej zmiany w świecie, każdy z nas potrzebuje wziąć odpowiedzialność za jakość swojego życia oraz otaczające go środowisko naturalne. Świat potrzebuje liderów i liderek, którzy swoim zaangażowaniem zainspirują także innych do działania!

Naszą propozycją jest przyjęcie chrześcijańskiej perspektywy w działaniach proekologicznych. Jej sednem jest uznanie, że Ziemia jest dobrem wspólnym całej ludzkości, a zaś my, jako chrześcijanie, jesteśmy szczególnie odpowiedzialni za jego ochronę. Ekologia integralna ukazuje, w jaki sposób przeorganizować życie duchowe, społeczne i gospodarcze, aby przezwyciężyć nasilający się kryzys społeczno-ekologiczny. Dzięki temu projektowi chcemy stworzyć sieć zaangażowanych chrześcijan, dla których sprawą najwyższej wagi jest działanie na rzecz ochrony całego stworzenia oraz ekologia dnia codziennego.

Zachęcamy Cię do tworzenia i wspierania projektów ekologii integralnej w społecznościach lokalnych, wspólnotach, ruchach, parafiach, klasztorach i mediach.

Kurs ten zawiera materiały i refleksje zogniskowane wokół różnych współczesnych wyzwań zglobalizowanego świata. Proponowane rozwiązania i sposoby mierzenia się z tymi problemami wpisują się w perspektywę chrześcijańskiego namysłu nad kryzysem ekologicznym i społecznym.

Kurs składa się następujących części do samodzielnego studiowania:

1. Wielka ekologia

Dział obejmuje najistotniejsze z globalnego punktu widzenia problemy środowiskowe.

2. Mała ekologia

Dział przybliża sposoby dbania o nasze najbliższe środowisko naturalne na co dzień.

3. Ekologiczne nauczanie Kościoła

Dział przybliża nauczanie Kościoła na temat ochrony stworzenia, w tym jej aspekty moralne.

4. Lider ekologii integralnej

Dział zawiera wskazówki, w jaki sposób stawać się liderem/liderką ekologii integralnej.

 

Jak się zapisać?

Aby otrzymać swój personalny login do platfromy e-learningowej, prosimy Cię o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: http://bit.ly/2HNJ5Nc

Link do platformy: swietostworzenia.pl/e-learning

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dołącz do nas!

 

podczas szczytu COP24

Uczestniczki i uczestnicy Szkoły liderów ekologii integralnej REFA w czasie Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach w 2018 r., fot. Andrzej Grupa