SPECJALNE WYDANIE 30 LAT REFA
Zielony Zeszyt REFA 2011 ukazał się przy okazji obchodów 30-lecia REFA, które odbyły się w dniu 28 listopada 2011 w bazylice św. Franciszka w Krakowie. Warto zapoznać się z artykułami przedstawiającymi kilkudziesięcioletnią historię i początki REFA, ale także współczesne działania ruchu, nasze najnowsze projekty i artykuły. W biuletynie znajdziemy interesujący wywiad Małgorzaty Smółki z o. Bogusławem Dąbrowskim ("Nigdy się z REFA nie wypisałem..") pokazujący nowe wyzwania stojące przed chrześcijańskim ruchem ekologów. Warto też sięgnąć do wybranych, najciekawszych wpisów z bloga o. Stanisława Jaromiego ("Chrześcijanin - ekolog. Wybor tekstów z ekobloga") podejmowanych na swoim autorskim blogu na eKAI. Odnajdziemy tu nie tylko komentarz do aktualnych wydarzeń z pogranicza ekologii i bioetyki w kraju i na świecie, ale także bieżące interpretacje wypowiedzi Benedykta XVI o ekologii (rzecz nie mająca precedensu wśród katolickiej prasy, portali i stron internetowych czy blogów). Wszystkich leaderów zachęcamy do przeczytania artykułu Jana Kocieniewskiego ("Zostać WODZEM czy lokalnym leaderem?"). Autor zastanawia się jak "WODZOWAĆ" bez "WODZOWANIA" i jaki powinien być współczesny leader. Zainteresowanych pogłębieniem ekologii franciszkańskiej i roli ekologii w Kościele zachęcamy do przejrzenia wywiadu z o. Zbigniewem Świerczkiem ("Ekologia i Kościół"), byłym asystentem kościelnym w REFA i jednym z inspiratorów powstania ruchu. Wywiad ten ukazał się pierwotnie na portalu ekologia.pl.
Poza tym przeczytamy też o projekcie REFA: "Ogrody Świętego Franciszka" ("Kolorowo i oszczędnie! O projekcie.."). Projekt pokazuje w jaki sposób, konkretnie chrześcijanie mogą włączyć się w ochronę i współkształtowanie środowiska w wymiarze lokalnym. Nie chodzi o to, żeby tworzyć kolejną formę ochrony przyrody, gdzie pozostawiamy przyrodę samą sobie, ale żeby dać narzędzie wspólnocie do aktywnej ochrony tego, co jest cenne w naszym otoczeniu. Sam Ogród św. Franciszka jest formą społecznej ostoi przyrody, gdzie to wspólnota podejmuje się działań mających na celu zachowanie ciekawego, często zagrożonego kawałka terenu.
O. Stanisław Jaromi natomiast zaprezentował program i ideę nowej kampanii społecznej REFA: "Czyńcie sobie Ziemie kochaną!". Celem jest tu zwrócenie uwagi wspólnoty Kościoła w Polsce na potrzebę podejmowania działań proekologicznych. Przewodniczący REFA wskazuje tu na najbardziej palące kwestie oraz plany stojące przed REFA (m.in. projekt stworzenia chrześcijańskiego think-tanku, tj. ośrodka edukacyjno-opiniotwórczego przybliżającego wspomniane już kwestie społeczeństwu i Kościołowi).
Spis wybranych artykułów:
I. Broszczak - "Myślenie sercem według REFA"
"Nigdy się z REFA nie wypisałem". Rozmowa z o. Bogusławem Dąbrowski"
Katolicka Agencja Informacyjna o REFA
J. Kocieniewski - "Zostać WODZEM czy lokalnym leaderem?"
"Ekologia i Kościół". Wywiad z o. Zbigniewem Świerczkiem
S. Jaromi - "Stanowisko REFA wobec GMO"
S. Jaromi - "Chrześcijanin-ekolog. Wybór tekstów z ekoblogu"
K. Wojciechowski - "O ekologicznym Bogu"
K. Jakubowski - "Kolorowo i oszczędnie! O projekcie <<ogrody świętego Franciszka>>"
Zachęcamy do lektury "ZIELONYCH ZESZYTÓW" w trwającym właśnie roku 30-lecia REFA!
Zamówienia biuletynu można składać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zielony Zeszyt REFA 2011. Biuletyn Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) nr 16/2011, red. S. Jaromi, Kraków 2011.
Publikację wydano dzięki wsparciu RENOVABIS.